Jak działa AgroEnergi

Beneficjenici

Program Agroenergia 2023 jest skierowany głównie do rolników oraz przedsiębiorców z sektora rolnego, którzy chcą zainwestować w produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Beneficjenci programu mogą otrzymać wsparcie finansowe lub inne korzyści, które pomogą im w wdrożeniu projektów związanych z produkcją energii ze źródeł takich jak biogaz, biomasa, energia słoneczna czy wiatrowa.

  1. Warunek rozpoczęcia inwestycji: Nie można rozpocząć inwestycji przed przystąpieniem do programu. Umowa z firmą fotowoltaiczną, montaż instalacji i zakup podzespołów muszą odbyć się po zakwalifikowaniu do dofinansowania. Panele fotowoltaiczne i pozostałe elementy instalacji muszą być nowe, nie starsze niż 24 miesiące.
  2. Minimalny okres użytkowania instlacji: Beneficjent musi korzystać z dofinansowanej instalacji przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia przedsięwzięcia. Momentem rozpoczęcia użytkowania instalacji jest jej podłączenie do sieci energetycznej i podjęcie współpracy z Zakładem Energetycznym lub uzyskanie protokołu odbioru w przypadku instalacji off-grid, magazynu energii lub pompy ciepła.
  3. Wyłączenie z innych dofinansować: Nie można jednocześnie korzystać z innych form dofinansowania, takich jak dotacje w ramach programu Mój Prąd czy programu priorytetowego Czyste Powietrze. Jednak dofinansowanie z programu Agroenergia może być łączone z ulgą termomodernizacyjną, choć wartość otrzymanej dotacji zostanie pomniejszona o kwotę odliczenia od podatku. Dozwolone jest również połączenie dotacji z Agroenergii ze środkami zwrotnymi z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  4. Warunek dotyczący rodzaju instalacji: Wsparcie w ramach programu Agroenergia jest przeznaczone wyłącznie dla inwestorów, którzy planują zainstalować nowy system, a nie modernizować lub rozbudowywać istniejący. Dodatkowym wymogiem jest to, że mikroinstalacja objęta programem ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb energetycznych beneficjenta.